A hzimacska testnek felptse lnyegben ugyanolyan maradt, mint a legtbb macskaszer, vadon l ragadoz. Az egyes macskafajtk tpusban klnbznek egymstl. Az egyes tpusokat a koponya alakja s a fejen tallhat szervek formja alapjn klnthetjk el; pldul az orr hossza s hajlata, az arc gmblydedsge, az ll formja, a fl nagysga s alakja, a szemek nagysga s elhelyezkedse stb.
A macska testnek legnagyobb fellett szrzet bortja. Csak kis terleteken szrtelenek, ilyen az arc, az orr, az ajak, a talp- s ujjprnk, a vgbl s ivarnyls krnyke, a flkagylk belseje. Megklnbztetnk hrom szrszltpust: vezrszr (hossz s ers), felszr (rvidebb, vgn ltalban kiszlesedik), aljszr (rvidek, szmuk ktszerese a vezr- s felszrk egyttes szmnak). A vezrszrket s a felszrket egyttesen fedszrzetnek nevezzk. A szrszlakban pigmentrszecskk raktrozdnak, meghatrozzk a macska bundjnak sznt. A szrszn alakulsa genetikai trvnyek fggvnye. A macska maradand fogazata: fell 16 (6 metsz-, 2 szem-, 6 elzp- s 2 zp-), alul 14 (csak 4 elzp-) fogbl ll.
A fajtk kztt klnbsg lehet a test nagysgban, a csontok mretben, a mancs alakjban, a farok felptsben. A farokcsigolyk szma lland, fajttl fggen 20-27 kztt vltozik. A farok fontos szerepet jtszik a test stabilizlsban. A magasbl lees macska a farok kormnyz mozgatsval szablyozza zuhanst, emellett pillanatnyi rzseit s hangulatvltozsait is farka mozgatsval fejezi ki.
Jl fejlett rzkszervekkel rendelkezik, legfejlettebb a hallsa s a ltsa. Nagy flvel halk zrejeket is szlel, kpes flkagyljt a hang irnyba fordtani. A macska azokat a hangokat is hallja, amelyekkel az egerek egyms kztt kommuniklnak. Kitnen fejlett egyenslyozszerve van. Szeme a fej ells rszn helyezkedik el, a trgyakat az emberhez hasonlan trben ltja, van sznltsa. A macskaszem klnlegessge a pupillk nagymrtk tgthatsga s szkthetsge. Esti fnyben a macska jobban lt, mint a tbbi emlsllat, de sttben a macska sem lt. A szivrvnyhrtyban lv pigmentszemcsk a macska 1-3 hnapos korban jelennek meg, s meghatrozzk a szem sznt. Az jszltt kismacska szeme mindig kk szn, mivel a narancssrga pigmentek mg nincsenek jelen a szivrvnyhrtyban. A bels szemzugban van a harmadik szemhj, az gynevezett pisloghrtya. Ennek ksznheten a szem llandan nedvesen tarthat. A macska szaglszerve gyengbb, mint a kuty. zlelszervei a lgy szjpadlson tallhatk, nem klnsebben fejlettek. A macska tovbbi kls ingerek felfogsra is kpes, idegen krnyezetben a fldmgnesessg s a naplls alapjn tjkozdik. A macska megrzi a kzeled fldrengst, a lgnyoms vltozst, st mg azt is, ha gazdja msnap hosszabb idre elutazik. A tapintsra tapintszrk szolglnak, ezek a fejen, a pofa s a szemek krl tallhatk.
Xx Az let nehz...a gondokkal szembenzni,s azokat megoldani fjdalommal jr...mgis pp felismersk s megoldsuk folyamatban rejlik az let rtelme... xX
„Nha jobb ha a hajad eltakarja a fl szemed,s csak a fl vilgot ltod,akkor csak a vilg szp oldalt ltod,nem ltod azt a sok baromsgot,hlyesget s rondasgot amibl a msik fele ll,de fsld msik oldalra hajad,s lsd a rosszat is! ♥♥♥