A sci-fi filmekbl ismert kp, ahogyan a hossz utazsra indul rhajsok hibernljk magukat az tra, nem is olyan tvoli fikci. Kzelebb lennnk a clhoz, ha valaki kiderten, hogy nhny llat, pl. a fldimkus pontosan hogyan altatja el magt a tli hnapokra s bred fel az els tavaszi napsugrra. Jelenleg senki nem dolgozik komolyan az rhajsok hibernlsnak lehetsgn, de jelenleg egy egsz sor tuds tanulmnyozza a mkusok tli lmt, ami a kulcs lehet a megoldshoz. A 13 cskos fldimkus, ez a kis flts most reflektorfnybe kerlt a laboratriumokban klnleges nhibernlsi kpessge miatt.
Egyenlre csak tallgatjk, hogy a kutats milyen eredmnyre vezethet, de elkpzelhet, hogy a tudsok rjnnek mi a kis mkus titka, s kpesek lesznk meghosszabbtani az emberi szervek lettartamt a transzplantcis folyamat sorn, ami nmagban ttr eredmny lenne. De ez nem minden. Ha megrtennk, hogy ezek az llatok milyen mdon mennek t szlssges vltozsokon vrl vre ram pontossggal, j terpikat lehetne kidolgozni trauma helyzetekben lv emberek s ms llatok szmra. Mg az egyre nvekv derkbsgen is segthetne, mert ezek a kis llatok kitn pldi a slynvekedsnek s slycskkensnek. A 13 cskos mkus, ez a figyelemre mlt teremtmny - melyet sokan krtevnek tekintenek, s sszekeverik a pocokkal - csupn 16 cm hossz. Mgis minden vben tll akr 6 hnapot is gy, hogy lecskkenti a szvnek s anyagcserjnek ritmust, s a testhmrsklett ppen hogy fagyspont fltt tartja, ami sok ms llat s az ember szmra is hallos lenne. Meg nem rtett okok miatt a mkus idkznknt felbreszti magt, majd jra visszatr tli lmba. Ez a legfantasztikusabb fiziolgiai jelensg a termszetben, hiszen a kis llat kpes megvni s fenntartani kritikus szerveinek mkdst szlssges biolgiai hatsok alatt hnapokon keresztl. A kutatk azt gondoljk, hogy az rge titknak megfejtse segtsg lehetne olyan mdszerek kidolgozsban, mellyel tovbb meg lehetne rizni az emberi szerveket, s tltetni azokat a rszorulkba. Jelenleg az emberi mj pl. nhny rval a "gazdatest"-bl val eltvoltsa utn elkezd "romolni". A wisconsini egyetem kutatlaboratriumban azt vizsgltk, hogy a tli lom llapotban lev rgbl kioperlt mj mennyi ideig marad mkdkpes sszehasonltva ms llatokval.
A legyakrabban alkalmazott ksrleti llat, a patkny mja 24-48 ra mlve gyakorlatilag hasznlhatatlan. De az rge mja 24 ra utn egyltaln nem krosul, 72 ra utn sem tapasztalhat, s 96 rnyi hts utn sem talltak rajta jelents krosodst. Hogy kidertsk, mirt van ez gy, sszehasonltottk a tli lom llapotban lev s az ber (nyri) rge mjnak sszettelt. A cl az volt, hogy kidertsk, mi a klnbsg a kt mj kztt, illetve mi vltozott meg a hibernlt mjban klns tekintettel a sejtekben tallhat proteinekre. Az proteinek tulajdonkppen azok az sszetevk, amitl fgg egy sejt mkdse. A tli lomhoz val elkszlet sorn j proteinek kell a sejtbe lpjenek, vagy az ott levk megvltozzanak. Ms kutatsok szerint a proteinek a gnek munkjnak eredmnyei melyek meglepen hasonlak a nem tli lmot alv llatokhoz gy az emberhez is. Az szak Carolinai llami Egyetem kutati sszekapcsoltak komplex proteineket - enzimeket - kt gnnel. Az egyik enzim feltri a zsrsavakat s hasznlhat zsrr alaktja azokat hogy a hibernci alatt zemanyagknt szolgljanak. A msik enzim segt a glukz konzervlsban. A kutatk most azt az enzimet prbljk azonostani, amely konzervlja a szerveket a tli lom alatt s felkszti azokat a tavaszi bredsre. Ha ezt a folyamatot pontosan megrthetnnk, az nemcsak a transzplantland szervek "szavatossgt" nveln meg, de jobban tudnnk alkalmazkodni szlssges idjrs vltozsokhoz s hasznlhat ismeret lenne a hossz rton rszt vev rhajsok hibernlsra.
Xx Az let nehz...a gondokkal szembenzni,s azokat megoldani fjdalommal jr...mgis pp felismersk s megoldsuk folyamatban rejlik az let rtelme... xX
„Nha jobb ha a hajad eltakarja a fl szemed,s csak a fl vilgot ltod,akkor csak a vilg szp oldalt ltod,nem ltod azt a sok baromsgot,hlyesget s rondasgot amibl a msik fele ll,de fsld msik oldalra hajad,s lsd a rosszat is! ♥♥♥