Az els maradvnyaikat Francis Lick tallta meg az Ohio foly partjn 1854-ben, az Egyeslt llamokIndianallamnak terletn. j fajkntJoseph Leidy rta le 1855-ben, aki a Canis primaevus nevet adta neki. Ksbb szrevettk, hogy ez a nv mr foglalt, ezrt 1858-ban a Canis dirus nevet kapta. A legtbb j megtarts fosszlija azta a kaliforniai La Brea ktrnytavbl kerlt el.
Az risfarkas volt a Fldn valaha lt legnagyobb ismert kutyafle. Neve kiss megtveszt: nem volt sokkal nagyobb a mai szrke farkasoknl. Tmegk 60-80 kg kztt lehetett, hosszuk pedig mintegy 1,5 mter volt. A mai szrke farkashoz (Canis lupus) hasonl testfelpts s kinzet ragadoz volt, m tle valamivel nagyobb. Megfelelbb taln az angol "rettenetes farkas" megnevezs, mivel hatalmas agyar szer fogaival s ezltal elgg deformldott fejformjval meglehetsen rmiszt ltvnyt nylythatott ahogy hatalmas falkban rontott prdjra. Emellett agya is a testmrethez s a mai kutyaflkhez kpest meglepen kicsi volt, gy igen brutlis viselkedsekre vezettk a mai kutyaflknl ersebben felsznre tr sztnei. A fbb klnbsgek a kt faj kztt az agy kisebb mretn s a fej, a fogak miatt kialakult deformltsgn, kiszlesedsn, kvl a testkhz kpest valamivel rvidebb lbaik voltak.
Testfelptsk alapjn valsznsthet, hogy a pleisztocn kori szak-Amerika nylt trsgein nagytest nvnyev emlseire vadsztak. Fogaik srlseibl azt gondoljk, hogy azokkal csontokat is kettharaphatott. Viselkedskrl, letmdjukrl nagyon keveset tudni. Felttelezhet, hogy a mai farkasokhoz hasonlan falkkban ltek s vadsztak.
Legkzelebbi l rokonai a szintn szak-Amerikban l kisebb test prrifarkas (Canis latrans, angolul: „coyote”) s az szak-Amerika keleti rszn l, veszlyeztetett vrs farkas (Canis rufus). Ennek magyarzata a kvetkez: kutyaflk sei szak-Amerikban alakultak ki az oligocn elejre (kb. 37 milli vvel ezeltt) s a ks miocn sorn (kb. 8 milli vvel ezeltt) a Bering-fldhdon keresztl elterjedtek szerte az vilgban (Canis davisii), majd a Panama-fldhd ltrejtte utn (ks pliocn, kb. 4-5 milli ve) eljutottak Dl-Amerikba is (Canis lepophagus).
Az risfarkas, a prrifarkas s a vrs farkas az szak-amerikai leszrmazsi vonalbl alakult ki, mg a szrke farkas, a sakl s a vadkutyk az eurzsiaibl. Az szak-amerikai kutyaflk a korai pleisztocnre hamarosan elterjedtek mind a kt amerikai kontinensen (Canis edwardii), m ksbb eltntek szak-Amerikbl. Az risfarkasok gy felteheten dl-amerikai formkbl (Canis ambrusteri) fejldtek ki s a ks pleisztocn sorn, mintegy 100 000 ve jelentek meg szak-Amerikban. A szrke farkasok szintn a pleisztocn sorn, mintegy 300 000 vvel ezeltt Beringin keresztl jutottak „vissza” szak-Amerikba. Az hziastsukbl alakultak ki a mai kutyk.
Kihalsuk minden bizonnyal sszefggtt szak-Amerika nagytest nvnyevinek eltnsvel, amely nem sokkal a mai indinok seinek Amerikba rkezst kveten kvetkezett be (errl bvebben: pleisztocn megafauna). Az j, zmmel kisebb test s frgbb nvnyevkbl ll faunban felteheten kompetci (fajok kztti verseny) alakult ki kzte s a hasonl testfelpts szrke farkas kztt ugyanazon tpllkforrsokrt s – mint kihalsa mutatja – ebben a versenyben alulmaradt a szrke farkassal szemben. Az Egyeslt llamok Arkansas llamban 4000 ves maradvnyait is megtalltk.
Xx Az let nehz...a gondokkal szembenzni,s azokat megoldani fjdalommal jr...mgis pp felismersk s megoldsuk folyamatban rejlik az let rtelme... xX
„Nha jobb ha a hajad eltakarja a fl szemed,s csak a fl vilgot ltod,akkor csak a vilg szp oldalt ltod,nem ltod azt a sok baromsgot,hlyesget s rondasgot amibl a msik fele ll,de fsld msik oldalra hajad,s lsd a rosszat is! ♥♥♥