A farkas visszatr Erdeink ordasrl - indulatok nlkl
llatvilgunk lland tagja
Dr. Csorba Gbor a Magyar Termszettudomnyi Mzeum Emlsgyjtemnynek vezetje. Rendelkezsre llnak mindazon irodalmi adatok, amelyek a farkas Magyarorszgra val visszateleplst dokumentljk. Mint kolgiai szemlletet vall tuds, gy ltja, slyos hiba volna eltrbe helyezni a tlduzzasztott s rszben mestersgesen beteleptett vadllomny vlt rdekeit az sidk ta itt lt ragadoz rovsra.
- A Trianon utni idkbl az els hazai farkasszlelsek az 1920 krli idszakbl szrmaznak. Elfordulsrl egszen a hatvanas vekig csak szrvnyos adatok llnak rendelkezsnkre, ezidtjt valsznleg mg csak kborl llatokrl volt sz. Ksbb, taln mg a hatvanas vekben szaporodni kezdtek, s a faj ma mr lland s fontos rsze a hazai faunnak. Mg inkbb az lenne, ha a vdelem ellenre nem ldznk. A vadszok elssorban azrt haragszanak r, mert puszttja a vadat. Valjban a farkas elssorban az kolgusok ltal igencsak krosnak tlt muflonra nzve jelent veszlyt. Ami a tbbi nagyvadat illeti, az jut eszembe, amit az afrikai hinakutyrl rtak a rgi vadszok. Eszerint ahol a vadkutyk megjelennek, eltnik a vadllomny; brmilyen vadat addig ldznek, amg ki nem frad, s nem kmlnek semmit. Amita nem vadszok, hanem biolgusok foglakoznak a hinakutykkal, megtudtuk, hogy tkletes harmniban lnel a patsokkal, s csak krlbell minden tizedik vadszatuk eredmnyes. Szmos nagyszer film tanskodik errl.
Valszn teht, hogy ha egy betelepl farkascsald meg is zavarja a nagyvadak mozgst, az egyttls egyenslya elbb-utbb kialakul s mkdsbe lp a ragadozk sokat emlegetett s elismert llomnyszablyoz szerepe, kzs hasznra vadsznak s termszetvdnek. A hazai lhelyek megfelelek a szaporod csaldoknak; ezt mi sem bizonytja jobban, mint az, hogy ezeken a terleteken mr tbb alomnyi klyk is felneveldtt.
A farkas s a brny
Firmnszky Gbor, a Bkki Nemzeti Park termszetvdelmi re a Zemplni-hegysg nagyragadozinak lett kutatja. Nem bocstkozik ltalnostsokba, s csak az ltala vizsglt fldrajzi egysgre vonatkozan alkot vlemnyt, a zemplni farkasoknak azonban ktsgkvl a legavatottabb ismerje.
- Azon a terleten, ahol farkasok lnek, mindig aktulis a krds: milyen a viszonyuk az ott l vadllomnyhoz s vadszokhoz? A farkas ugyan ragadoz, de "blcsen" hasznostja a rendelkezsre ll tpllkbzist: mindig csak szksgleteinek megfelelen zskmnyol s sokkal jobban szelektl, mint az ember. Sok ember tudatban a farkas mg mindig gy l, mint a birkk vmszedje. Ahol nagy szmban fordul el legelterlet kzelben, ott ez akr igaz is lehet. m - mivel a hagyomnyos legeltetsen alapul llattarts szinte teljesen megsznt - erre a Zemplnben mg nem volt plda. Ugyanakkor minden vadsz s termszetvd tudja, milyen nagy krt okoznak a vadllomnyban, st, a vdett vllatok kztt is a kbor ebek. A farkas nem tri meg terletn a kbor kutykat: ersebb ragadozknt a helykbe lp s elpuszttja ket.
Hogy a vad mskpp viselkedik, amikor egy adott terleten egytt kell lnie termszetes ellensgvel, az nem meglep - valjban az a termszetellenes llapot, ha nincsenek ragadozk. Az a vad, amelyik megszokja a ragadoz jelenltt, sokkal figyelmesebb, st, edzettebb is lesz. Ebbl egyenesen kvetkezik, hogy az ilyen terleten l vadnak megn a vadszati rtke.
A vadsz szemvel
Kevesen ismerik jobban a vadszokat, mint a Nimrd vadszjsg szerkeszti. Ternszetes teht, hogy ket kerestk meg, amikor szerettk volna megtudni, hogyan vlekednek a vadszok haznk legnagyobb kutyafle ragadozjrl. Gyenge Lszl, a lap felels szerkesztje, aki maga is vadsz (s emellett aktv madrmegfigyel s termszetvd is), az albbiakban foglalta ssze vlemnyt.
- A farkas vdett faj, ezrt termszetesen nem szabad vadszni r, legfeljebb kln engedllyel. Fleg szakkeletrl s dlrl-dlnyugatrl vetdik ide egy-egy pldny, taln csak az orszg szakkeleti rszben alakult ki egy vagy tbb kisebb llomny. Ritkn kerl szem el, akkor is rendszerint kbor kutynak vlik, s jellemzen csak elejtse utn derl ki, hogy farkas volt.
A farkas zskmnylistjn valamennyi nagyvadfaj szerepel, s ha hozzfr, a hzillatok is. A tavaly Gdlln megtartott Nemzetkzi Vadgazdlkodsi Kongresszuson tbb klfldi kutat is arrl szmolt be, hogy a farkasok llomnya trsgnkben feljvben van, s nem igazolhat egyrtelmen a faj "szanitcszerepe" - nem csak a gyenge s beteg egyedeket ejti zskmnyul.
Mindezek alapjn a vadszok termszetesen nemkvnatos fajnak tartjk a farkast, de hasonlkppen vlekednek a juhszok s egyb llattartk is. A farkas ltal okozott kr megtrtst hibaval dolog lenne krni, mivel aligha lehet bizonytani, hogy a tettes, vagy elvadult kutya. A mainl bizonyosan nem kerlne nagyobb veszlybe a faj, ha vadszati idnyt llaptannak meg r: gy legalbb ismertt vlnnak az esetleges lelvsek, mg jelenleg senki sem veri nagydobra elejtst.
A krnyez orszgokban – Ausztria kivtelvel – mindentt jelents farkasllomny l. Romniban vdett fajnak szmt, mgis ott lvik a legtbbet. Szlovkiban vadsszk a termszetvdelem alatt nem ll terleteken. Magyarorszgon a farkas rendkvli ritkasga miatt a vadszok nem is igen foglalkoznak a krdssel; legfeljebb titkon remnykednek, hogy nekik is sikerl egyet lni az letben.
Valban emberevk?
- Megtmadja-e a farkas az embert? - teszem fel a krdst Molnr Attilnak, a Miskolci Vrosi Vadaspark igazgatjnak, aki msfl vtizede l farkaskzelben. Miskolcon tallhat jelenleg haznkban a legtermszetszerbb krlmnyek kztt l llatkerti farkasfalka. Az igazgat maga is szenvedlyes farkaskutat; jl ismeri a szakirodalmat s lland kapcsolatban ll egyebek mellett a nemzeti parkok zoolgusaival is.
- Az emberek gondolkodsra sajnos rnyomja blyegt az a sok-sok tveszmken alapul mese, melyeket mg gyermekkorukban (szakszval lve: az imprinting-idszakban) hallottak, olvastak. Itt van mindjrt a Piroska s a farkas, szmos rajzfilm s kalandfilm, melyekben a farkas negatv, gonosz figuraknt jelenik meg. Mg j, hogy van ellenplda is: A Dzsungel knyvben pldul pozitv hs. Kr, hogy e pomps knyvet ma mr kevesen forgatjk. Mindenki szmra egyrtelmv kellene vlnia annak, hogy a farkas nem ldzend "toportynfreg", nem emberev fenevad, hanem az embertl biztonsgos tvolsgot tart ragadoz, amely immron fontos rsze a hazai faunnak.
Tudomsom szerint az elmlt kzel szz esztend alatt senki sem jegyzett fel olyan hitelt rdeml esetet, amikor termszetben l farkas emberre tmadt volna. rdekes az is, hogy haznk egyik termszetvdelmi terletn kzel egy vtizede jra megjelentek a farkasok s bizonythatan itt is tartzkodnak anlkl, hogy a turistk szlelnk jelenltket - st. mg a krnyk teleplsein lk sem tudnak rluk...
A nyolcvanas vek vgn egy tzhetes farkasklyknek sikerlt kiszknie a Miskolci Vrosi Vadaspark egyik kifutjbl. Az els hat hnapban az jszakkat szlei kzelben tlttte, akik a szrklet belltval hvtk, majd a kertsen keresztl etettk. Mintegy nyolc hnapos volt, amikor elszr zskmnyolt: a karmjban lt meg s fogyasztott el egy kecskegidt. Ettl kezdve nfenntartv vlt. A falka sszetart ereje a Parkban tartotta, holott brmikor eltnhetett volna a Bkk erdrengetegben. Majdnem egyves volt, mire sikerlt vgre befognunk. A kzel tz hnap alatt vadasparkunk folyamatosan nyitvatartott anlkl, hogy ltogatink akr csak egyszer is lttk volna a szkevnyt...
Hogy mit hoz a jv, az majd idvel kiderl. Taln jra felhangzik holdfnyes jszakkon a vgtelenbe sz vlts. Taln jra megn a becslete a komondornak a juhszok szemben. Taln a patsok idvel hozzedzdnek a ragadozhoz, s akkor valban csak a gyenge, a beteg vlik majd zskmnny. A vadszok Magyarorszgon vente kzel hszezer szarvast s negyvenezer zet lnek ki - derekasan ssze kellene szednie magt a farkasnak ahhoz, hogy ennek az llomnynak rdemben rtani tudjon! Taln elbb-utbb vadszidnyt is kijellnek a farkasra - ehhez azonban az kell, hogy felmrhet, llandnak mondhat llomnya legyen a hazai erdkben.
INZERTEK:
Farkasok a Zemplnben
Az ember ltali kipuszttsa utn a Zemplni-hegysgben elszr 1970-ben figyeltek meg jra egyrtelmen farkast, majd 1974-ig elfordulsrl minden vben volt egy-egy adat. 1979 s 1991 kztt a farkasok jelenltre utal jeleket - nyomot, rlket - minden esztendben talltak, de trtnt konkrt megfigyels is a hegysg terletn. A nyolcvanas vek vgre kialakult egy kevs egyedbl ll, de stabil llomny.
1983-ban az itt l farkasok mr klykket is neveltek, s ksbb, 1991-ben is talltunk lakott kotorkot a hegysg msik terletn. Itt szintn voltak klykk. Az 1992-es vet kveten azonban szinte teljesen eltntek az llatok, csak elvtve akadt egy-egy megfigyels. Az is elkpzelhet, hogy egyedszmuk cskkent olyan alacsony szintre, hogy szinte szrevtlenn vltak.
1998 ta sikerlt tbbszr megfigyelni ket. Nhny llat revrt foglalt, melyet azta is tart. Az llomny nvekedse haznkban nem elssorban a szaporulatnak, hanem a bevndorl egyedeknek tudhat be. A Zemplnben megjelen farkasok Szlovkia keleti terleteirl rkeznek. Mivel ott ers populci l, a faj terjeszkedik, j lhelyeket foglal el.
Firmnszky Gbor BNP
A fehrbunds testrsg
A farkas elleni vdekezs leghatkonyabb eszkzt mr sok szz ve "feltalltk" Eurpban - mg ha ezt a mai gazdk elfeledni ltszanak is. Az orosz sksgtl a Pireneusok hegylncaiig minden tjnak, minden npnek megvan a maga nagytest psztorkutyja, melynek feladata, hogy a nyakn viselt szges rvvel felvrtezve vdelmre keljen a nyjnak. A dl-orosz, a kzp-zsiai s a kaukzusi juhszkutya, a trk akbas s karabas, a krpti esztenakutya, a ttrai csuvacs, a lengyel hegyi psztorkutya, a szerb sarplaninac, az olasz maremma-abruzzi s a pireneusi hegyi kutya egyarnt rsze annak a vdelmi lncnak, amelyet az eurpai ember a farkasok ellen lltott fel, s amelyet haznkban a komondor s a kuvasz kpvisel.
E hatalmas kutyk tbbsge fehr szn, aminek elnye, hogy a csatazajra a helysznre siet gazda knnyen meg tudja klnbztetni ket az ordastl. A mai juhsz persze nem szvesen etet ilyen nagytk kutykat, de ahol vals veszlyt jelent a nyjra nzve a farkas, ott ez a befektets egsz bizonyosan megtrl!
Xx Az let nehz...a gondokkal szembenzni,s azokat megoldani fjdalommal jr...mgis pp felismersk s megoldsuk folyamatban rejlik az let rtelme... xX
„Nha jobb ha a hajad eltakarja a fl szemed,s csak a fl vilgot ltod,akkor csak a vilg szp oldalt ltod,nem ltod azt a sok baromsgot,hlyesget s rondasgot amibl a msik fele ll,de fsld msik oldalra hajad,s lsd a rosszat is! ♥♥♥