Az ersznyes farkasok kutyra emlkeztet llatok voltak, de nem voltak rokonai a kutyaflknek, mivel az utbbiak mhlepnyes, az elbbiek viszont ersznyes emlsk voltak. A hasonl testfelpts a hasonl letmd miatt alakult ki (konvergens evolci). A fajt George Harris rta le 1808-ban, latin neve magyarul kb. annyit tesz, mint „kutyafej ersznyes kutya”.
Az ersznyes farkasok – kipuszttsukig – Fldnk legnagyobb testmret ersznyes ragadozi voltak: a hosszuk 100-200 cm kztt volt, amibl a farkuk tbb mint az egyharmadt tette ki; a marmagassguk pedig kb. 60 cm volt. A testtmegk 20-25 kg kztt vltozott.
Nevket egyrszt a farkasokhoz hasonl testalkatuk s letmdjuk, msrszt pedig a tigrisekre emlkeztet cskozsuk miatt kapta (13-19 stt cskot viseltek). Rvidszr bundjuk szne a szrktl a srgsbarnig vltozott. rdekessg, hogy az llkapcsait kzel 180-ra tudta kinyitni. Frge, mozgkony llat volt: a hts lbaik hosszabbak voltak, mint a mellsk s a beszmolk szerint 2 mter magasra is kpes volt felugrani.
Az ersznyes farkasok Ausztrlia s Tasmnia fs-fves trsgein kzepes s kisebb mret kenguruflkre, kisebb ersznyes emlskre s madarakra vadsztak ltalban egyedl, a nagyobb test llatokra viszont kisebb csoportokban. Tasmniban a tengerszinttl a kb. 1200 mteres tengerszint feletti magassgig fordultak el.
jszakai llatok voltak, a nappalokat vackaiban tltttk. Testalkatuk alapjn zskmnyaikat felteheten nem ldzssel, hanem lopakodssal s lesbl tmadssal cserksztk be. Fogsgban nem voltak vlogatsak: majdnem minden nekik adott tpllkot elfogyasztottak. A korabeli beszmolk szerint eszes, vatos llat volt. A nstnyek nyron (december s mrcius kztt) hoztak vilgra 2-4 fejletlen klykt, akik kb. 3 hnapig anyjuk ersznyben ltek.
Rgszeti leletek tansga szerint az ersznyes farkasok egykor, „a trtnelem eltti idkben” j-Guineaszigetn is ltek. Ausztrlibl mintegy 2000 vvel ezeltt haltak ki: jelenltket nhny csontmaradvny s a bennszlttek sziklarajzai bizonytjk. Az ausztrl kontinensrl val kihalsukat minden bizonnyal az ember ltal behurcolt kutya elvadult vltozata, a ding okozta: a kt faj kztt kompetci (fajok kztti versengs) alakult ki, mivel azonos erforrsokrt kzdttek.
Az utols ismert „tasmn tigris”, Benjamin a hobarti llatkertben, 1933-ban
Utols menedkk gy Tasmnia szigete lett (ahol nem ltek dingk). Vesztket az eurpai emberek bevndorlsa okozta, akik birkkat kezdtek el tenyszteni. A hatalmas birkanyjak knny prdt jelentettek az ersznyes farkasok szmra, br a birkanyjakon vmot vettek a telepesek elvadult kutyi is. Ennek ellenre a telepesek minden elpusztult birkrt az ersznyes farkasokat tettk felelss. Ez oda vezetett, hogy 1838-tl hivatsos vadszokat fogadtak fel kilvskre s 1886-tl az ausztrl kormny vrdjat fizettet minden egyes kiltt pldnyrt.
Az ersznyes farkasok vadszatnak hamar meglett az eredmnye: 1888 s 1909 kztt 2072 pldnyrt fizettek vrdjat (m a valsgban ennl tbbet is kilhettek), de 1910-ben mr egy pldnyrt sem. Ekkorra viszont a ritkul llatfaj felkeltette az szak-amerikai s nyugat-eurpai llatkertek s mzeumok figyelmt, akik sok pnzt fizettek az lve befogott pldnyokrt. m az ersznyes farkasok fogsgban nem szaporodtak. Utols ismert vadon l pldnyt 1930-ban lttk ki, utols fogsgban tartott pldnyuk pedig, egy Benjamin nvre hallgat hm 1936. szeptember 7-n mlt ki a hobarti llatkertben.
A sors furcsa fintora, hogy 1936-ban nyilvntottk vdett az ersznyes farkasokat. Ekkor hirtelen megntt az rdeklds irntuk: azta tbb expedcit is szerveztek felkutatsukra Tasmnia eldugott erds-hegyes vidkein, amelyek azonban nem jrtak sikerrel. Idnknt felrppent, felrppen a hr, hogy egyesek ltni vltek egy-egy pldnyt, ill. vlheten tlk szrmaz lbnyomokat, szrszlakat talltak. Ltezsk egyrtelm bizonytkt azonban mig sem sikerlt fellelni, annak ellenre, hogy hatalmas sszegeket ajnlottak fel a clra. 1986-ban hivatalosan is kihaltnak nyilvntottk.
Mivel tbb mzeumban riznek alkoholban tartstott pldnyokat, ezrt idkzben felmerlt, hogy a faj taln klnozssal feltmaszthat. A projekt 1999-ben kezddtt s a Sidney-i Ausztrl Mzeum kutati vgzik, akik bizakodak a sikert illeten: mr sikerlt DNS-molekulkat kivonniuk, de mg meg kell tallni az sszes gnt s „sszerakni” ket. Cljuk egy szaporodkpes populci ltrehozsa. A teljes DNS-t egy tasmn rdg petesejtjbe ltetnk be.
Az ersznyes farkasok trtnetre nagyon tall Gerald Durrell angol termszettuds egy mondata: „Az ember eleget tud ahhoz, hogy elpuszttson egy fajt, de mg nem jtt r, hogyan lehetne jrateremteni, amit elpuszttott”.
Xx Az let nehz...a gondokkal szembenzni,s azokat megoldani fjdalommal jr...mgis pp felismersk s megoldsuk folyamatban rejlik az let rtelme... xX
„Nha jobb ha a hajad eltakarja a fl szemed,s csak a fl vilgot ltod,akkor csak a vilg szp oldalt ltod,nem ltod azt a sok baromsgot,hlyesget s rondasgot amibl a msik fele ll,de fsld msik oldalra hajad,s lsd a rosszat is! ♥♥♥