Genetikai alapfogalmak
A szneket meghatroz gnek
--------------------------------------------------------------------------------
A tengerimalacok tulajdonsgainak rkldsrt klnbz faktorok, n. gnek felelsek. Egy tengerimalacnak kt kromoszmaszerelvnye van, mindkt szltl egy-egy, s fenotpusa attl fgg, milyen sszettelben hordozza a gneket. Az 1900-tl 1960-ig terjed idszakban a tengerimalacokkal kapcsolatos genetikai kutatsok leginkbb a szrsznt meghatroz gnek, a sznezdsi sajtossgok, valamint a klnbz beltenysztsek tanulmnyozsa fel irnyultak. Az vek sorn szmos olyan gnmutci keletkezett, amely az utdokban nem volt hosszabb ideig fenntarthat. Napjainkban e tudomnyg a biokmiai, fiziolgiai, immunolgiai jellegzetessgek tanulmnyozsval foglalkozik.
Genetikai alapfogalmak:
A sejtek kromoszmaszma egy adott fajra jellemz, lland rtk. A kromoszmkban (DNS-molekulkban) tallhatk a gnek, ezek az rklds egysgei. A gnek kdolt utastsokat tartalmaznak, molekulris szinten lehetv teszik, hogy az l szervezet elllthassa a fejldshez, nvekedshez, mkdshez s szaporodshoz szksges anyagokat (polipeptideket, fehrjket, enzimeket stb.).
A gnvltozatok, az alllek az llnyek vltozatossgt okozzk, meghatrozzk az egyedek tulajdonsgait. Alllnek nevezzk a homolg kromoszmkon, azonos helyen (lokuszon) tallhat gnek egyik lehetsges vltozatt. Szmos lokusz tbb klnbz alllt hordozhat, ezek egy vltoz tulajdonsgot hatroznak meg.
Genotpus: egy adott szervezet gnszerelvnye.
Fenotpus: egy szervezet minden olyan jellege, amely genetikai teszt nlkl meghatrozhat (ilyenek a lthat jellegek, amelyek a genetikai s krnyezeti hatsok klcsnhatsa rvn jnnek ltre).
Homozigta jelensg: Kt azonos kromoszma azonos allleket foglal magba, vagyis egy gnnek kt azonos tulajdonsgot meghatroz alllje van.
Heterozigta jelensg: Kt azonos kromoszma eltr allleket foglal magba, egy gnnek kt klnbz tulajdonsgot meghatroz alllje van.
Dominns alll: felersti az ltala meghatrozott tulajdonsg hatst (nagybetvel jelljk).
Recesszv alll: azonos kromoszmban elhelyezked hasonms gn, amely a dominns alll jelenltben nem fejti ki hatst. A recesszv gn csak akkor juthat rvnyre, ha mindkt homolg kromoszmban egyszerre van jelen (kisbetvel jelljk).
P (Parents): Szli nemzedk.
F1 nemzedk: A szlktl szrmaz utdok.
F2 nemzedk: Azok az utdok, amelyek az F1 nemzedk egyedeinek keresztezdse ltal jttek ltre.
Melanin: a testben kpzd pigment. Anyagcseretja sorn a tirozin aminosavbl a DOPA s ebbl a dopakinon keletkezik (mindkt lpst a tirozinz enzim katalizlja). A tovbbiakban polimerizci rvn alakul ki a fekete vagy barna eumelanin, amely fehrjkkel alkotott komplex a melanoszmkban. A vrs vagy srga feomelaninok gy jnnek ltre, hogy a dopakinon ciszteinnel kapcsoldik, mieltt az emltett fehrjekomplexbe lpne.
A tengerimalac testi (szomatikus) sejtjei, a magasabb rend llnyekhez hasonlan diploidok, vagyis ktszeres kromoszmakszlet sejtek. A tengerimalac diploid kromoszmaszma 2n=64, melybl 62 autoszma (ezek testi kromoszmk, vagy ms nven szomatikus kromoszmk) 31 homolg prt alkot, a fennmarad 2 ivari kromoszma (nemi kromoszma) hatrozza meg az llat nemt, az xx a nnemet (kt homolg x kromoszma), az xy pedig a hmnemet (eltr felpts x s y kromoszmk). Az ivarsejtek kromoszmaszma a testi sejteknek a fele. A petesejt s a hm ivarsejt haploid, vagyis egyszeres kromoszmakszlet sejt, amelyben nincsenek homolg kromoszmk. A tengerimalac ivarsejtjeiben 32 kromoszma tallhat.
--------------------------------------------------------------------------------
A szneket meghatroz gnek
--------------------------------------------------------------------------------
A lokusz - nevezhetjk aguti faktornak is (Agouti locus).
A gn az eumelaninnak s feomelaninnak egy adott szrszlon belli eloszlst befolysolja.
Eumelanin - fekete vagy barna (black or brown) pigment.
Feomelanin (Phaeomelanin) - srga s vrs (yellow and red) pigment.
A - aguti alll (light-bellied agouti allele): A Cavia porcellus vad snek szne az arany-aguti szn. A klnbz aguti sznek az arany-aguti szn mdosulsai, minden egyes szrszl terminlis vagy szubterminlis svja a feomelanin ltal meghatrozott, vagy ennek hgtott vltozata, a fennmarad rsz pedig fekete vagy barna (eumelanin), vagy ezek egyiknek hgtott vltozata. A hasn a szrszlak egysznek, a test egyb rszein tallhat szrszlak terminlis vagy szubterminlis svjnak megfelel sznek. (Az aguti sznrl rszletesebb informci a tengerimalac-fajtk oldalon tallhat.)
Ar - szolid aguti alll, egysges aguti (solid agouti, no belly band): Minden egyes szrszl aguti szn, a szolid-agutinak a hasn is aguti sznek a szrszlak.
a - nem aguti alll (self, non-agouti allele): ez az alll minden egyes szrszlrl eltvoltja a feomelanin svot, gy a tengerimalac fekete vagy barna szn (vagy egy msik gn ltal meghatrozott szn) lesz.
Dominns-recesszv rkldsmenet - A dominancia sorrendje: A, Ar, a.
AA alllpr - a tengerimalac aguti szn.
Aa alllpr - a tengerimalac aguti szn, mert az a alll nem fejti ki hatst a dominns alll jelenltben, de a ksbbi nemzedkben kifejezdhet.
aa alllpr - nem aguti.
Az olvashatbb megjelentshez kattints ide!
A fenotpusok arnya: 3 aguti: 1 nem aguti;
A genotpusok arnya: 1:2:1;
AA x aa
100 % Aa
Aa x Aa
25 % AA ; 50 % Aa ; 25 % aa ;
Aa x aa
50 % Aa ; 50 % aa ;
AA x Aa
50 % AA ; 50 % Aa ;
--------------------------------------------------------------------------------
B lokusz - barna faktor (brown locus).
B - vad tpus alll: fekete szn (wild type allele: black colour)
b - barna alll (brown allele): A b alll a tengerimalac szrszlainak, brnek s szemnek sznre van hatssal, gy azok barna (csokoldbarna) sznre hgulnak. Az alll csak a fekete sznre van hatssal, a vrsre nincs.
Dominns-recesszv rkldsmenet:
BB alllpr - a tengerimalac szre fekete szn.
Bb alllpr - a tengerimalac szre fekete szn, mert a b alll nem fejti ki hatst a dominns alll jelenltben, de utdaiban megjelenhet a csokold szn.
bb alllpr - nem fekete, a tengerimalac szrszla barnra, vagyis csokoldsznre hgul, a szem rubinvrs csillogs.
--------------------------------------------------------------------------------
C lokusz - a szn intenzitst meghatroz faktor (colour intensity locus). Szmos mutns alll ismert, ezek mindkt sznt (fekete, vrs) hgtjk, a vrs pigmentre azonban nagyobb hatssal vannak, mint a feketre.
Itt szmos helyzetben rszleges dominancia jelentkezik. A krm szn intermedier a srga s fehr kztt (a kt alll gn egymssal egyenl ervel lp fel).
C alll - Vad tpus alll, fekete s/vagy vrs (ilyen az arany-aguti, a fekete, s a vrs szn) a szem stt szn (wild type allele).
ck alll - a fekete s/vagy vrs sznt hgtja (dark dilution of black and/or red)
cd alll - a fekete s/vagy vrs pigmentet kiss erteljesebben hgtja (light dilution of black and/or red)
cr alll - a szemet rubinvrs sznre, a fekete pigmentet vilgos-szpia sznre, a vrs pigmentet pedig fehrre hgtja (csincsilla-faktornak is nevezik).
ca alll - homozigta recesszv formban a himalja megjelentsrt felels, a vrs pigmentet fehrre hgtja, a fekete pigmentet a „vgekre” (orr, fl, vgtagok) korltozza. Az risz s retina pigmenthinya miatt a szem vrs szn lesz. A stt szn kifejldse a hmrsklettl fgg, a pigmentet elllt enzimnek az alacsonyabb hmrskleti rtkek kedveznek, minl alacsonyabb a hmrsklet, annl sttebb a szn, s annl kiterjedtebbek a stt terletek. Egyesek cah vagy ch alllknt is jellik.
Nhny plda - alllikus klcsnhatsok:
Megj. - A fekete sznnl:
- BB vagy Bb alllpr esetn a fekete szn hgulsai
- bb alllpr esetn a barna, vagyis a csokoldszn hgulsai
CC vagy C- alllpr
Fekete szn
Vrs szn
ckck alllpr
nagyon stt szpia (nagyon stt csokoldszn)
dark sepia (very dark chocolate)
srga (buff)
cdcd alllpr
stt vagy kzepes szpia (stt csokoldszn)
dark or medium sepia (dark chocolate)
srga (buff)
cdcr alllpr
stt vagy kzepes szpia (stt csokoldszn)
dark or medium sepia (dark chocolate)
krm (cream)
cdca alllpr
vilgos szpia (csokold)
pale sepia (chocolate)
krm (cream)
crcr alllpr
stt vagy kzepes szpia (csokold)
dark or medium sepia (chocolate)
sttszem fehr (dark eyed white)
crca alllpr
vilgos szpia (csokoldszn)
pale sepia (chocolate)
sttszem fehr (dark-eyed white)
caca alllpr
vrs-szem fekete himalja
(vrs-szem csokold himalja)
red-eyed black Himalayan
(red-eyed chocolate Himalayan)
vrs-szem fehr (red-eyed white)
Megjegyzs: a C- alllprnl a - jel a ck, cd, cr vagy ca alllok brmelyike lehet. A vad tpus alll jelenltben a mutns alll nem fejti ki hatst.
Fontos:
Tudnunk kell, hogy a fehr tengerimalac nem albin (pl. a fehr egerek s patknyok albink, mert ezeknl a melanin pigment kpzsrt felels enzim hinyzik), gy nevezik azt a tengerimalacot, amelynek szre vrs lenne az E lokusz ee alllprja miatt, de a caca alllpr a vrs pigment megjelenst gtolja (Dunkin-Hartley „albino” tengerimalacknt ismert, mert Dunkin s Hartley kzs laboratriumban jelentek meg elszr).
--------------------------------------------------------------------------------
E lokusz - Az E faktor az eumelanin s a feomelanin kztti viszonyt, a sznek teljes testfelleten val kiterjedst befolysolja (extension gene).
E alll - a teljes testfelletre a fekete- vagy barna szn (csokold) terjed ki, vagy ezek hgulsai (lila, bzs) jelennek meg, a tengerimalacon nincs vrs szn, sem ennek hgulsai (full extension).
ep alll - ez az alll a fekete szn kiterjedst csak foltok formjban engedlyezi, gy a test teljes felletn foltokban jelenik meg a fekete, vagy annak hgtott vltozata, s a vrs, vagy annak hgtott vltozata (partial extension). Ez az alll felels a teknctarka, brindle s japn megjelentsrt. Sok kis gn befolysolja az alllek hatsait, a foltok nagysgt s helyt, gy rengeteg vltozat addhat.
e alll - meggtolja a fekete pigment megjelentst, csak a vrs, vagy ennek hgtott vltozata (arany, sfrny, srga, krm vagy fehr) jelenik meg (non extension).
Az ep alll inkomplett dominns az e alllel szemben.
Alllikus klcsnhatsok:
epep alllpr
ltalban tbb a fekete, mint a vrs (vagy ezek hgulsai)
epe alllpr
ltalban egyenl mennyisgben vrs s fekete (vagy ezek hgulsai)
ee alllpr
vrs (vagy ennek hgulsa)
--------------------------------------------------------------------------------
P lokusz - A P faktor a szem sznt befolysolja, az eumelaninre, vagyis a fekete/barna pigmentre van hatssal (pale factor). A P s B jellegeket kialakt gnek egy kromoszmn, egymshoz kzel helyezkednek el, gy a kt tulajdonsg nem fggetlenl, hanem kapcsoltan rkldik.
Dominns-recesszv rkldsmenet:
P alll - nincs hguls, a tengerimalac szeme stt, szre fekete szn (dark eyes).
pr alll - kevsb ismert gn, a szem rubinvrs lesz, a fekete szn pedig palakkre hgul. A szrsznt egyesek kknek, palakknek, msok szrknek nevezik (blue, slate-blue, gray). Svdorszgban az alll jellse pg.
p alll - a szem vrsre hgul, a fekete szn lilra, a csokold bzsre (pink eye dilution gene).
A pp alllpr jelenlte nemcsak a fekete pigmentre, a vrs pigmentre is hatssal van, a kvetkez tblzat megmutatja, hogyan:
PP vagy Pp alllpr
pp alllpr
fekete (black)
lila (lilac)
csokold (chocolate)
bzs (beige)
vrs (red)
vrsszem narancs (red eye orange)
krm (cream)
vrssszem krm (red eye cream)
teknctarka (tortoiseshell)
lila s narancs (lilac and orange)
teknctarka s fehr (tortoiseshell and white)
lila, narancs s fehr (lilac, orange and white)
csokold s vrs (chocolate and red)
bzs s narancs (beige and orange)
--------------------------------------------------------------------------------
S lokusz - Az S faktor a fehr szn megjelentsrt felels (white spotting factor).
SS alllpr - nem jelenik meg a fehr szn.
Ss alllpr - inkomplett dominancia, a tengerimalac testn nagyon kicsi arnyban megjelenhet a fehr szn, pl. a lbvgeken, az orron.
ss alllpr - a tengerimalac testn sok a fehr szn.
Sok kis gn befolysolja az alllek hatsait, ezrt a fehr megjelensnek arnya mindig vltoz.
rdekessg:
Az s alll msodlagos hatsa egyb sznekre - amellett, hogy megjelenti a fehr sznt, a meglv szneket is arra „knyszerti”, hogy azok foltokban jelenjenek meg. Egy j plda erre a teknctarka s fehr tengerimalac: nem lehet brindle s fehr (mert a sznek nem jelennek meg egyenletes eloszlsban), vagy japn s fehr (mert a sznek nem jelennek meg cskokban).
Dalmata s mrvnyos faktor: Az Rs gn Rsrs alllpr esetn a dalmata s mrvnyos szn megjelentsrt felels (dalmatian or spotted roan faktor). A gn egy mutci sorn jtt ltre, s a sznelosztst befolysolja. Az rs alll itt egy sznes, egyszn tengerimalac-szltl szrmaz alllt jelent. A dalmata tengerimalacot egyes szakirodalomban Rnrn-knt is jellik.
Fontos!
Dalmata vagy mrvnyos tengerimalacot nem szabad maguk kzt prostani, mert a gn homozigta dominns formban letkptelen tengerimalac megjelenst okozza. Letlis gnnek nevezik, mert sejtszinten a gn olyan vltozst idz el, amely a tengerimalac fejldst korltozza, gy rendellenessggel szletik, ltalban fehr szn (ezrt Lethal Whitenak is nevezik), szeme kicsi s/vagy deformlt, nincs foga, vagy ez is deformlt, esetleg sket vagy steril, s legtbbszr nhny hetes korban elpusztul.
Rsrs alllpr - A dalmata tengerimalacnl a meglv sznt a fejre, a lbakra, a testen pedig pttykre korltozza, a test tbbi rsze fehr (az orrn vgighzdik egy fehr sv). A mrvnyos tengerimalac abban klnbzik a dalmattl, hogy a trzsn a pttyk helyett egyenletesen keverednek a fehr s sznes szrszlak.
RsRs alllpr - letlis gn. Az ilyen tengerimalac legtbbszr torzszltt.
rsrs alllpr - az egyszn (sznes, nem fehr) tengerimalacot jelljk gy. A dalmata vagy mrvnyozott tengerimalacot egysznvel rdemes prostani, leginkbb fekete vagy csokoldsznvel.
Rsrs x rsrs
50 % Rsrs ; 50 % rsrs ;
Rsrs x Rsrs
50 % Rsrs ; 25 % rsrs ; 25 % RsRs ;
--------------------------------------------------------------------------------
Kevsb ismert, ritka gn a Fekete-cser (Black Tan) tengerimalac sznt meghatroz mutns gn. Az arany-agutihoz hasonl, azzal a klnbsggel, hogy minden egyes szrszla csak egyszn, testn fekete (a szrszlakon itt nincs svonknti szneloszts, mint az agutinl), a hasn pedig vrs szn. A hgtott vltozatait Foxnak (az Egyeslt llamokban Martennek) nevezik.
Tovbbi informcik e gnrl:
Tans and foxes
Black Tans
ACBA Breeds and Varieties - Raising Marten Cavies
--------------------------------------------------------------------------------
A tengerimalac genotpusnak ismerete nagyon fontos egy adott tenysztsi programban. Ha csak fenotpust ismerjk, nem tudhatjuk pontosan, milyen utdokra szmthatunk. Genotpusra ilyenkor csak a leszrmazottak tulajdonsgai alapjn kvetkeztethetnk
Xx Az let nehz...a gondokkal szembenzni,s azokat megoldani fjdalommal jr...mgis pp felismersk s megoldsuk folyamatban rejlik az let rtelme... xX
„Nha jobb ha a hajad eltakarja a fl szemed,s csak a fl vilgot ltod,akkor csak a vilg szp oldalt ltod,nem ltod azt a sok baromsgot,hlyesget s rondasgot amibl a msik fele ll,de fsld msik oldalra hajad,s lsd a rosszat is! ♥♥♥